10 fontos tanács, avagy mire vigyázzon az építés vagy vásárlás során?

2023.12.26

  1. Soha ne állapodjon meg olyan kivitelezővel, aki telefonon, vagy a megtekintést követően azonnal ad Önnek árajánlatot! (Komoly vállalkozó a feladatot megtervezi, és ennek a költségeit pontosan kiszámolja)
  2. Árajánlatért soha ne fizessen! (A nem ingyenes árajánlatokból remekül meg lehet élni, csak  eléggé eltúlzott összegű ajánlatokat kell adni.)
  3. Új épületek esetében kérje el az épület műszaki leírását. (Ha ennek átadását megfelelő indok nélkül megtagadja az építő, erősen gondolja meg a tőle való vásárlást)
  4. Ugyanakkor, ha az átadott műszaki leírásban az Ön számára nem érthető résszel találkozik, kérdezzen rá a kivitelezőre. (Semmiképp ne azt a rokonát vagy barátját kérdezze, aki látott már kalapácsot. Az építkezés ennél bonyolultabb folyamat. Ha szükséges, interneten talál olyan szakembereket, akik korrekt díjazás mellett segítenek Önnek.)
  5. Ha új építésű házat akar venni, minél előbb kapcsolódjon be az építés folyamatába. (Egy épületnek vannak olyan szerkezeti elemei, amelyekhez beépítés után már csak nagy kárt okozó bontásokkal lehet hozzáférni. A beépítésük során ezeket Ön, vagy megbízottja ellenőrizheti.)
  6. Ha teljes készültségű házat vesz, mindenképp érdeklődjön, hogy a kivitelező tud-e referencia épületet mutatni.  Ha igen, beszélgessen el a tulajdonossal, hogy milyen tapasztalatai vannak az épülettel kapcsolatban, illetve hogy érezte magát az építkezés során. (Ne elégedjen meg azzal, hogy a kivitelező már száz házat épített, vagy húsz éve épít házakat. Ez gyakran éppen nem a jó minőséget garantálja.)
  7. Soha ne fizessen előre! (Kivéve az új építés foglalóját.) Komoly kivitelezőnek kell annyi tőkével rendelkeznie, hogy meg tudja kezdeni az építkezést. (Magyarországon rengetegen futnak a csaló, vagy nem eléggé tőkeerős kivitelezőknek kifizetett pénzük után.)
  8. Minden esetben ragaszkodjon a kivitelezővel kötött írásos szerződéshez. Amennyiben kész épületet vásárol, ellenőrizze, vagy hozzáértővel ellenőriztesse az ingatlan-nyilvántartás adatait.
  9. Amennyiben az építkezésen a környezet, a szerszámok, a munkások tekintetében igénytelenséget tapasztal, jusson eszébe az a "szabály", hogy az ami úgy hápog mint egy kacsa és úgy jár mint egy kacsa, az bizony kacsa. A kívülről látható igénytelenség elrejtve is ott van.
  10. A magyar jog szerint a vevő az, aki egy ingatlan adás-vételénél az ügyvédet hozza. Amennyiben az eladó ragaszkodik ahhoz, hogy csak az ő ügyvédje kötheti a szerződést, mindenképpen kérdezzen rá, hogy mi ennek az oka.

Lépjen kapcsolatba velünk